Metody wykonywania znaków wodnych

znak wodny

Istnieje wiele sposobów zabezpieczania druków, a jednym z nich jest znak wodny – to obraz, który jest widoczny dopiero wówczas, gdy papier ustawi się pod światło. Dzięki niemu nie istnieje możliwość podrobienia danego dokumentu. O tym, że jest to skuteczna metoda, świadczy chociażby to, że znaki wodne umieszczane są na przykład na banknotach.

Znak wodny dawniej i obecnie

znak wodnyChoć papier znany jest już od początku naszej ery, według danych zdobytych przez historyków, pierwszy znak wodny powstał dopiero w drugiej połowie XIII wieku. Do jego wykonania użyto prostych wizerunków z cienkiego drutu, które przymocowywano do sita – dzięki temu zabiegowi, czerpany papier w tym miejscu stawał się cieńszy – a wizerunek widoczny był pod słońce. Pierwsze znaki wodne wykorzystywane były przez duchowieństwo, ale też rzemieślników – były to znaki firmowe, symbole religijne czy inicjały. Pozwalały stwierdzić, że dany dokument jest autentyczny. Wraz z rozwojem papiernictwa, pojawiła się możliwość tworzenia bardziej skomplikowanych znaków wodnych – obecnie można wymienić ich kilka rodzajów. Jest to jednotonowy jasny znak wodny, znak jednotonowy ciemny, dwutonowy lub wielotonowy. Każdy z nich jest wykonywany w inny sposób.

znak wodnyNa przykład, jeśli chodzi o znak jednotonowy ciemny, uzyskiwany jest on wtedy, kiedy stosuje się wklęsłe tłoczenie papieru – w miejscu wystąpienia znaku wodnego papier będzie grubszy, a znak wodny – ciemniejszy od koloru papieru. Inaczej jest w przypadku znaku wodnego jasnego – to ten najbardziej klasyczny. Wówczas znak wodny jest jaśniejszy niż papier, a na skutek wypukłego tłoczenia – papier w miejscu znaku jest cieńszy. W przypadku znaku dwutonowego, mamy do czynienia ze znakiem, który zawiera zarówno elementy jaśniejsze od papieru, jak i ciemniejszy. To po prostu połączenie znaku negatywnego z pozytywowym. Znak wielotonowy jest z kolei najbardziej skomplikowanym z wymienionych – w nim poszczególne odcienie łagodnie między sobą przechodzą. Istnieje możliwość też wykonania znaku wodnego za pomocą kwasu siarkowego! Wówczas znak jest tworzony na gotowym papierze, nie tak jak w poprzednich przypadkach, podczas jego produkcji. Kwas siarkowy rozpuszcza włókna celulozy, dlatego – jeśli nałoży się go za pomocą stempla, a potem zmyje, w tym miejscu papier będzie cieńszy.

Jak widać, metod wykonania znaku wodnego jest kilka – wszystkie jednak wymagają albo odpowiedniej wiedzy, albo odpowiedniego sprzętu (lub obu rzeczy naraz), dlatego rzadko można spotkać się z samodzielnymi próbami stworzenia znaku – zazwyczaj robią to jedynie profesjonaliści.

Metody wykonywania znaków wodnych

Dodaj komentarz

Przewiń do góry