Specyfika reklam zewnętrznych

reklama zewnętrzna

Istnieją różne typy reklam. Ich podział wynika przede wszystkim z tego jakie medium jest użyte, i tak wyróżniamy następujące rodzaje reklam: telewizyjna, internetowa, radiowa, prasowa oraz zewnętrza. Tym razem zajmiemy się ostatnią z wymienionych. Na początek warto przedstawić jej krótką charakterystykę.

Reklama zewnętrzna jest popularna

reklama zewnętrznaW literaturze fachowej istnieje również pod swoją oryginalną, anglojęzyczną nazwą – outdoor. Jak sama nazwa wskazuje jest to reklama znajdująca się na zewnątrz, poza domem potencjalnego odbiorcy. W przeciwieństwie do spotów telewizyjnych, komunikatów radiowych czy banerów, które do nas docierają zazwyczaj w naszym miejscu zamieszkania, funkcją reklamy outdoorowej jest zwrócenie naszej uwagi na jakiś produkt lub usługę, gdy jesteśmy poza nim. Taka reklama pozwala na dotarcie do przyszłych klientów, kiedy jadą lub idą do pracy, do sklepu lub innych miejsc. Jedną z najbardziej powszechnych typów reklamy zewnętrze są billboardy. Stanowią one jeden z symboli nowoczesnej przestrzeni miejskiej. Tak jest również w Toruniu. Właściwie na każdej ruchliwej ulicy tego miasta można dojrzeć jej przeróżne typy. Reklama zewnętrzna z Torunia zdobyła popularność już kilka lat temu, o czym świadczą liczne billboardy, które widzimy zarówno w obrębie centrum, jak i poza nim.

reklama zewnętrznaW grodzie Kopernika najczęściej spotykanym rodzajem są wspomniane już wielokrotnie billboardy, oprócz nich popularne są take reklamy umieszczane na budynkach oraz ogrodzeniach. Na toruńskim rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w tego typu reklamach. Wiele z nich, oprócz najbardziej powszechnych typów proponuje także pylony, flagi i maszty flagowe, litery blokowe oraz kasetony podświetlane. W ostatnim czasie coraz bardziej modne stają się reklamy minimalistyczne, które nie przypominają już tych dawnych plakatów, jakie pamiętamy z lat dziewięćdziesiątych. Zauważalnym trendem jest zastępowanie zdjęć napisami. Muszą być one jednak bardzo wyraziste, mam tu myśli zarówno przyciągające uwagę hasło, jak i czcionkę. Aby reklama zewnętrza zwróciła uwagę, litery musza się wyróżniać, nie mogą ginąć na tle. Dlatego w tym przypadku napis powinien być w kontrastowym kolorze w stosunku do tła.

Obecne trendy wskazują również na silną obecność nośników cyfrowych. Umożliwiają one na wyświetlenie wielu przekazów w krótkim czasie. Ich zaletą jest także to, że przyciągają wzrok. W dzisiejszych czasach, gdy sporą część naszego czasu spędzamy poza domem, bardzo dużą rolę w miastach odgrywają różne rodzaje reklam outdoorowych, co dotyczy również Torunia.

Specyfika reklam zewnętrznych

Dodaj komentarz

Przewiń do góry